NAJPOPULARNIEJSZE RASY PSÓW

1. Owczarek niemiecki krótkowłosy

pies

Najpopularniejsza rasa psów w Polsce. Nic dziwnego, wszak to symbol psiej wierności. Wystarczy wspomnieć Szarika czy psa Cywila. Chyba żadna inna rasa nie dorównuje owczarkowi niemieckiemu pod względem wszechstronności. To doskonały tropiciel, ratownik, przewodnik osób niewidomych i asystent osób niepełnosprawnych. Jest wykorzystywany m.in. w policji, wojsku i ratownictwie. To inteligentny pracoholik, któremu trzeba zapewnić odpowiednią dawkę ruchu oraz zajęcia. Z tego powodu nie jest to pies, który nadaje się dla każdego. Wymaga aktywnego i konsekwentnego właściciela, o zrównoważonym charakterze. Owczarek powinien być psem odważnym i pewnym siebie, a także łagodnym (o ile nie zostanie sprowokowany).

2. Labrador retriever

pies

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby choć jednego przedstawiciela tej rasy. Biszkoptowe, czekoladowe i czarne labradory podbiły serca wielu psiarzy, a w Stanach Zjednoczonych od 20 (!) lat zdobywają pierwsze miejsce na liście ras ukochanych przez Amerykanów. Nic dziwnego – to psy niezwykle przyjazne, towarzyskie, inteligentne i nastawione na współpracę z człowiekiem. To właśnie labki są najczęściej przewodnikami osób niewidomych, ale doskonale sprawdzają się też w dogoterapii, ratownictwie czy do wyszukiwania narkotyków.

3. Yorkshire terrier

pies

Mały i słodki piesek do przytulania? O nie, nie, nic bardziej mylnego! Owszem, yorki wyglądają uroczo, ale to wielkie psy w małych ciałkach. Yorkshire teriery w rzeczywistości są uparte i niezależne, jak przystało na przedstawicieli grupy terierów. Ale są przy tym wesołe, lubią się bawić i świetnie odnajdują się w rodzinach z większymi dziećmi.To, co w opiece nad yorkiem może przysparzać wielu trudności, widać na pierwszy rzut oka – to sierść. Właściwie zadbana szata yorka może być naprawdę olśniewająca, ale by taką osiągnąć, trzeba regularnie o psa dbać. Wymaga to cierpliwości, czasu i umiejętności. Wyzwaniem w opiece nad tym małym psiakiem może być też żywienie – wiele z nich to niejadki, które marudzą przy misce.

4. West highland white terrier

pies

West, westik, westie, biały terier – różne są potoczne nazwy tego małego, białego pieska. Ten pełen energii, żywiołowy i temperamentny terier bardzo przywiązuje się do swojego człowieka i uwielbia towarzyszyć rodzinie we wszelkich aktywnościach. Psy tej rasy świetnie odnajdują się w rodzinach z dziećmi i potrafią maluchom dotrzymać kroku w zabawach na powietrzu.Westiki mają szorstką, białą sierść, która wymaga systematycznej pielęgnacji. Aby zachowały śnieżnobiały kolor, trzeba je regularnie (co 2-3 miesiące) trymować. Warto wiedzieć, że westy mają też skłonność do alergii, dlatego trzeba bardzo uważać, czym się je karmi.

5. Buldog francuski

pies

W ostatnich latach buldożki zawładnęły sercami tysięcy Polaków – i nic dziwnego, to urocze i zabawne pieski, które doskonale nadają się na towarzysza właściwie każdego. Pewnie dlatego zdobyły taką popularność – odnajdą się i w dużym domu, i małym mieszkaniu, mogą mieszkać i na wsi, i w mieście. Pasuje im towarzystwo dzieci, dorosłych, osób starszych – odnajdą się w każdej rodzinie. Muszą tylko być blisko człowieka, bo nie są entuzjastami przebywania w samotności.O buldożka trzeba szczególnie dbać w lecie, gdy na dworze panują wysokie temperatury. Psy tej rasy źle bowiem znoszą upały i mogą mieć wówczas problemy z oddychaniem. Z tego też powodu nie poleca się uprawiania z buldożkami żadnych sportów wysiłkowych – biegania czy skoków przez przeszkody. Buldogi francuskie miewają też alergie i problemy trawienne, więc żywić je trzeba z wyjątkową troską.

NAJPIĘKNIEJSZE RASY PSÓW

1. Chart afgański

pies

Piękny, ale... Zanim zaczniesz liczyć, czy wystarczy ci pieniędzy na szczeniaka tej rasy, zastanów się, czy na pewno zależy ci właśnie na takim towarzyszu. Chart afgański to jedna z najstarszych… i najbardziej nieposłusznych ras. Jest niezależny jak kot i w domu z pewnością nie będzie tobą zainteresowany. Lepiej nie spuszczaj też go ze smyczy na otwartym terenie. Nie licz też na to, że łatwo go wytresujesz – to rasa naprawdę trudna do ułożenia.

2. Chow chow

pies

Te puchate psy tylko swoim wyglądem mogą podbić serca. Niech cię jednak nie zwiedzie ten niewinny pysk – chow chow nie należą do szczególnie posłusznych psów. Cenią sobie niezależność, a właściciel nie powinien oczekiwać, że pies tej rasy nie będzie odstępował go na krok. Nie zawsze będą przyjazne wobec dzieci i innych zwierząt, a jego szkolenie wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i cierpliwości.

3. Maltańczyk

pies

Maltańczyki to pieski z pięknymi, białymi, błyszczącymi włosami. Może wystąpić także kolor kości słoniowej. Ważą maksymalnie 4 kg i osiągają do 25 cm wysokości w kłębie. Włosy prawie wcale nie linieją. Rasa ta żyje długo, bo nawet 20 lat, jednak może mieć skłonności do chorób uszu oraz zębów.

4. Samojed

pies

Samojed należy do przedstawicieli dużej rasy psów, które osiągają wysokość do 57 cm w kłębie i mogą ważyć nawet 30 kg. Ich włosy są białe, gęste i grube. Żyją 12 do 14 lat. Przez wiele osób samojedy, że względu na swój wygląd, nazywane są chmurkami.

5. Siberian husky

pies

Rasa, która nie lubi samotności, dlatego najlepiej czuje się, stale towarzysząc człowiekowi lub przebywając wśród innych czworonogów, zwłaszcza tej samej rasy. Siberian husky to typowe psy pracujące. Potrzebują dużej ilości ruchu i zabawy.

NAJMĄDRZEJSZE RASY PSÓW

1. Border Collie

pies

Border Collie to rasa, która deklasuje konkurencję w każdym rankingu na najbardziej inteligentne psy. Nie potrzeba im nawet pięciu prób, aby nauczyły się nowej komendy, a przy tym wykazują niemal 100% posłuszeństwa na polecenia, które się do nich kieruje. Jednym słowem, to pies marzenie dla każdego, kto choć raz musiał nieźle się napocić, aby nauczyć swojego psa dobrych manier i odpowiedniego zachowania.

2. Pudel

pies

Najinteligentniejsze psy nie raz potrafią nas zaskoczyć, zwłaszcza jeśli mowa o pudlu. Z racji swojego bardzo charakterystycznego wyglądu i nieraz bardzo okazałej, kręconej czupryny oraz z powodu wielu łatek, które im przylepiono, pudle bardzo często uważa się za mało inteligentne psy. W rzeczywistości niewiele odstają one od border collie pod względem rozwiniętych umiejętności myślenia i uczenia się.

3. Owczarek niemiecki

pies

Ranking inteligencji psów nie byłby kompletny bez tej uwielbianej przez Polaków rasy psów. Szarik z „Czterech Pancernych” nie bez powodu był przedstawicielem właśnie tej rasy psów – owczarki niemieckie to wspaniali kompani do niemal każdego zadania. Są głównie znane jako psy policyjne, których głównym zadaniem jest szybkie i skuteczne szukanie tropu.

4. Golden Retriever

pies

Kocha ludzi i kocha uczyć się nowych rzeczy – golden retriever to również najmądrzejsze rasy psów! Przy szkoleniach i tresurze trzeba jednak pamiętać, że golden retriever to bardzo wrażliwe psy, dlatego nie należy traktować ich zbyt surowo. Znacznie lepiej uczą i wykorzystują swoją psią inteligencję się poprzez współpracę i wspólną zabawę. Potrafią zapamiętać bardzo wiele rzeczy w relatywnie krótkim tempie. To wspaniali towarzysze dla każdego, kto marzy o rodzinnym, ale też mądrym i posłusznym psie.

5. Doberman

pies

Chociaż dobermany zyskały łatkę groźnych psów, w rzeczywistości ich najbardziej charakterystyczną cechą jest ich inteligencja. Właśnie dlatego załapały się jako najmądrzejsze psy świata w rankingu stworzonym przez psich psychologów. Wieść o ich agresji jest zresztą mocno przeskalowana.